środa, 17 sierpnia 2011

Popol Vuh - In Den Gärten Pharaos - 1971

music : krautrock, ambent, psychodelic

Płyta z mojego archiwum X. Gorąco polecam najpierw zajarać czy coś. Dwu nagraniowy album który zabiera na wycieczkę w miejsca w które nie zawsze chcemy iść :) Info z wikipedi :

Popol Vuh - niemiecki krautrockowy zespół muzyczny, założony w 1969 przez Floriana Fricke, rozwiązany w 2002 po jego śmierci. Czołowi przedstawiciele rocka eksperymentalnego. Współpracownikami Floriana Fricke byli Daniel Fichelscher i Bob Eliscu. Grupa znana jest z soundtracków do filmów Wernera Herzoga (Aguirre, gniew boży, Zagadka Kaspara Hausera, Nosferatu, Fitzcarraldo). Nazwę zespołu zaczerpnięto od tytułu świętej księgi Indian Quiché, plemienia pokrewnego Majom.
W odróżnieniu od innych zespołów krautrockowych muzyka Popol Vuh była bardziej mistyczna, sakralna i medytacyjna. Fricke i jego muzycy inspirowali się przede wszystkim muzyką Tybetu, Afryki, a także kulturą prekolumbijską. Na początku większość utworów Popol Vuh była oparta na dźwięku, tworzonym przy użyciu syntezatorów Mooga. Pracując nad płytą "Hosianna Mantra" Fricke, stwierdził, że dźwięki generowane przy pomocy syntezatora działają niekorzystnie na duchową stronę człowieka i zrezygnował z urządzenia a następnie sprzedał je Klausowi Schulze. Kolejne albumy zdominowane są przez instrumenty akustyczne, partie chóralne, jednak czasami pojawiają się elektroniczne dźwięki np. na płycie "Messa di Orfeo", gdzie towarzyszy im szmer owadów.
Grupa zawiesiła działalność wkrótce po śmierci lidera (zmarł 29 grudnia 2001).

download

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz